Nájdete nás
Vyhľadávanie

Partneri

Odporúčame

Zelenina ako liek – Cícer

Pondelok Jan 17, 2011
Cícer – známy ako rímsky hrach patrí medzi najzdravšie strukoviny. Pochádza zo Stredného východu. Ide o strukovinu príbuznú hrachu, vyzerá ako lieskový oriešok bez šupky a je aj zhruba takej veľkosti. Pestuje sa v Ázii, Indii, Mexiku, Argentíne, Španielsku a Grécku. Kedysi sa pestoval i u nás na Morave a tiež na Slovensku.
Cícer obsahuje veľa sacharidov, bielkovín i vlákniny. Z minerálnych látok obsahuje najviac draslíka, vápnika, horčíka, mangánu, železa a fosforu. Z vitamínov nájdeme v ňom najmä vitamín E, karotén a kyselinu listovú. Je bohatým zdrojom kyseliny pangamovej – vitamínu B 15, ktorý je vynikajúcim antioxidantom.. Konzumácia cíceru Vám môže pomôcť stimulovať tvorbu kolagénu a zlepšiť stav chrupaviek a spojív, znížiť hladinu cholesterolu, priaznivo pôsobí na peristaltiku čriev, trávenie, detoxikáciu organizmu, chráni pred ochorením srdca a ciev.
Delená strava - cícer

Delená strava - cícer

Cícer je vhodný pre deti, ktorým chutí hlavne vďaka jeho orieškovej chuti, ďalej pre diabetikov, pretože udržuje hladinu cukru v krvi a neobsahuje lepok. Semená cíceru tiež obsahujú látky, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú jeho stráviteľnosť. Tieto látky našťastie je možné eliminovať namáčaním a tepelným spracovaním semien.
Cícer môžeme variť, smažiť či pražiť. Deti milujú cícer vyprážaný a obalený v cukre. V kuchyni z neho môžeme pripraviť nákypy, dusené pokrmy, polievky, nátierky alebo prílohy. Snáď najznámejší pokrm je stredomorská ka ša Hummus (hlavne v Izraeli).
Cícer môžeme využiť pri mnohých diétach: bezlepková diéta, diabetická diéta, diéta s obmedzením kuchynskej soli, nizkokalorická, bezcholesterolová, pri diéte s vysokým obsahom vlákniny. Používa sa tiež v delenej strave. Je ideálny pre tehotné ženy, pretože je bohatý na kyselinu listovú, ktorá chráni plod pred vrodenými vadami a vážnymi poruchami nervovej sústavy.
Semená cíceru sa varia dlho – až 2 hodiny. Pred tepelnou úpravou je vhodné cícer namáčať vo vode aspoň 4 hod. Naklíčením cíceru viac ako 12 hodín stúpa obsah vitamínov hlavne vitamínu B a C.

Vyskúšajte tiež recept: Cizrna s bílým sýrem

Zdroj: ChytráŽena.cz

1 komentár »
Peter:

prosim vas do ktorej skupiny patri cicer, resp hummus, ide o sacharidovu, neutralnu alebo bielkovinovu … da sa kombinovat s grilovanymi prsiami???
dakujem

marec 18th, 2013 | 16:49